EPS80 Homlokzati polisztirol hőszigetelés – fogalomtár

Az egyik legrégebben alkalmazott műanyag termék az építőiparban a polisztirol lap. A polisztirol lapokat gyártásuk alapján két csoportba soroljuk: a hagyományos expandált polisztirol hab (EPS) és a később kifejlesztett technológiával készülő extrudált polisztirol hab (XPS).

Az EPS polisztirol lapok alapanyaga a kőolajból előállított, hajtógázt és adalékokat tartalmazó polisztirol gyöngy, amit gőzöléssel duzzasztva, tömbökké formáznak. Pihentetés után izzószálas vágóeszközökkel vágják. Formázás után a polisztirol lapokat még egy ideig (kb. 90 nap- ig) pihentetik, ez alatt egyre csökkenő mértékben zsugorodnak. Cellás szerkezetű, hőre lágyuló, kiváló hőszigetelő, gazdaságos, a szálas szigetelésnél fajlagosan olcsóbb az EPS polisztirol hőszigetelő anyag.

Elsődlegesen a külső homlokzati hőszigetelő rendszerekhez alkalmazzák. Igen hatékony hőszigetelő, és a következő tulajdonságai miatt előnyős: könnyű, megfelelő szilárdságú, egyszerű alakíthatóság, és beépíthetőség, jó tapintású, nincs irritáló hatása, a környezetre és az egészségre káros hatása nincs.

Az éghetőség, a tűzzel szembeni viselkedés vizsgálata és a tűzveszélyességi osztályba sorolás az MSZ EN 13501 szerint végzik. Az EPS 80 lapok az E kategóriába tartoznak. A polisztirol hőszigetelés termékek kizárólag közvetlen nyílt lánggal történő érintkezés esetén égnek, de az égéshő elvételét követően önkioltóan viselkedik. A polisztirolszigetelés termékekhez égésgátló anyagokat adnak. A hőszigetelés közvetlen nyílt lánggal történő érintkezése szinte kizárt, mivel minden esetben valamilyen fedőréteggel van ellátva. A forró levegő, vagy füst a szigetelőanyag égését nem okozza.

Az EPS 80- as szigetelés vízzel, vagy nedvességgel érintkezve, természetesen képes a víz felvételére. Polisztirolszigetelő lap, vagy rendszer értékesítése során, felhívjuk a vásárlók figyelmét arra, hogy amint vízzel érintkezik a polisztirolszigetelés, azonnal romlani fog a szerkezeti stabilitása, illetve hőszigetelő képessége. Az ESP 80- as szigetelés alkalmazása során, különös tekintettel kell lenni, arra, hogy a polisztirol hőszigetelés, csak nedvességtől védett felületeken lehet alkalmazni. Figyelmet kell fordítani, a kellő vízszigetelésre, nedves technológiára épülő védő-és fedőrétegek alkalmazására.

A polisztirolszigetelés tartós UV sugárzás (pl. napfény) hatására felszíne megsárgul, porlóvá, rideggé válik. Az EPS 80 kémiai hatása semleges, így a környezetbe jutva azt nem szennyezi. Az élőkörnyezetre-, természetre káros hatást, kifejtő anyagot nem tartalmaz. Semmilyen élőlényeknek táplálékául nem szolgálnak. A rovarok, rágcsálók az anyag kifejezetten jó hőérzeti hatása miatt hajlandóak beleköltözni, belefészkelni, ezért úgy kell beépíteni, hogy a hozzáférést meggátoljuk.

Az EPS 80- as szigetelő lemezt a következő építőanyagok nem roncsolják: cement, mész, gipsz és az ezek keverékei. Ellenálló a szappanokkal, alkáliákkal, sóoldatokkal, erős ásványi savakkal (pl. sósav 35 %-ig, salétromsav 50 %-ig, kénsav 95 %-ig), gyenge savakkal (pl. szénsav, tejsav), alkohollal, hidegragasztókkal, bitumennek, oldószermentes bitumenes, szilikon olajokkal szemben. A polisztirolszigetelést roncsolják a szerves oldószerek (aceton, benzol, nitro hígító, dízelolaj, benzin, xilol, terpentin), ezért ezekkel, az anyagokkal közvetlenül nem érintkezhet. A beépítését nem javasoljuk azokban a helyiségekben, ahol oldószertartalmú anyagok feldolgozását, gyártását végzik, vagy ahol a helyiség légterének oldószertartalma magas.”

Hide